Ana içeriğe atla

MOLALARDA YAPTIKLARIM :)Liflerimi   kasnakta bağlıyorum (şimdi  fark ettim keşke kasnaktayken   fotoğraflasaydım.)  Yün dükkanımıza koymak için yaptım  bir ara örgüçantam dükkana da ilave ederim.Yıllar önce Eltimden öğrenmiştim  ahşaptan altıgen kasnaklar kestirip çiviler çakmıştık bu çivilere gerdirerek  sarıp bağlıyoruz. Yapılışını  fotoğraflama gereği duymuyorum  internette çok güzel anlatımları var.
Daha önce paylaştığım liflerim de BURADA

   Bu rengarenk motiflerde elimde kalan makine  yünlerinden   yapıyorum ipler bitene kadar devam edip siyah ya da kremle birleştireceğim  .
  Yapılıp bitirilmiş yeni emekler de var görüntülerini alayım  onlarda gelecek.
   Bu aralar epeyce yoğundum dikişler örgüler birbirine karıştı:))  ama ara vermemin sebebi yoğunluktan çok  fotoğraflarımı  yüklediğim Flickr ın   içeriği biraz değişmiş ona adapte olamadım    3 gündür  yayınladığım fotoğrafın üzerinden URL  almayı yapamadım  önceden yüklemeyi yapıp bitirdikten sonra URL alıyordum şimdi ise daha yükleme aşamasındayken alınıyor sonra ana sayfasına  gönderiyoruz .
  Bunu kendi kendime mi buldum maalesef hayır.
  BLOG HOCAM  Blogunun sahibi  sevgili Serdar 'a mail attım  çok kısa sürede  bana döndü ve bilgilendirdi ilk etapta algılayamadım  sanırım  uygulayamadım,sonra tekrar yapamadığımı ama deneyeceğimi  yazdım  sağolsun kendisi Flickr kullanmıyormuş ama bana yazabilmek için  deneme yaptığını ve başarılı olduğunu yazınca ben de tekrar dediği şekilde  denedim ve nihayet Serdar sayesinde   bu yayını yapabildim.
Blogunun devamlı takipçisiyim ve çok şey öğrenip uyguladığımı söyliyebilirim blogcanlardan sıkıntıya düşen oldu mu orayı adres gösteriyorum.Sloganı bile hoş  Daha iyi bloglar için.
 Sevgili Serdar'a kucak dolusu sevgilerimle çok teşekkürler.

Yorumlar

 1. Ooo ellerine sağlık, hepsi çok güzel. Bence kremle birleşsinler daha iç açıcı oluyor (bana ne oluyorsa:)) Kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canımm.
   olurmuu fikrini yazman hoşuma gitti benim de ağırlığım kremden yana mandalinçıkmazı sevgili Yıldız kremle birleştirdi çok beğendim:) sevgiler canım

   Sil
 2. rengarenk ne güzel motifler.liflerde ğüzel olmuş.bende lif örüyorum ipi biraz farklı sert sacaklı bir ip, lif içinmiş güzel kese yapıyormuş bitince deneyecegim:)))bakalım dogrumu.
  bahsettigin kasnaklardan ben 13 yaşımdayken de vardı.ponponlu yastıklar yapardım çok güzel olurdu.şimdilerde pek görmedim yapanmı yok acaba.
  ellerine sağlık hamarat arkadaşım.kolay gelsin.çok öpüyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şu uzun saçaklı iplerdenmi kış başı boyunluk ördü herkes? neyse yayınladığında göreceğim :))
   çok eskiden tek parçasından koltukların içine örtü yaparlardı senin dediğin ponponlulardan daha büyük kasnaklarla haklısın artık yapan yok. Bu lifler bile az yapılıyor aslında acayip kullanışlı ve uzun süre dayanıyor Eltimden 25 yıl önce öğrenmiştim :))
   çok teşekkürler canım ben de öpüyorum.

   Sil
 3. Ellerine sağlık Hatice Hanımcım.Ben de Kızılaydan aldım büyük altıgen kasnak 3 sene bitti daha siftah yapamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) dene en kısa zamanda çok kullanışlı bu lifler.

   Sil
 4. Off kopuk kopuk olur yumusasik lifler.Elaine saglik.bence de krem..

  YanıtlaSil
 5. aynen öyle mükemmel köpürüyor ve orta bağlama yerleri de ovalamada süper.
  :)) galiba öyle olacak teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Harikasın elin hiç boş durmuyor,kasnak işi sanırım,çok güzeller...

  YanıtlaSil
 7. çok güzel olmuş elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 8. Hepsi çok güzelll :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız ve vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.

Blog hesabı olmayan arkadaşlar, ''Yorumlama Biçimi'' kısmından Adı/Url'yi seçip adını-soyadını yazsın. İsimsiz yorumlar yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

BEŞ ŞİŞLE PATİK AÇIKLAMASI (KNİTTİNG SHOE )

şişe 10 ilmek başladım bir sıra düz ördüm ve 2. şişi ilmeklerin alt kısmından geçirip karşılıklı 10 ilmek olmasını sağladım ( burun kısmı)

her iki taraftan da 2 şer ilmek artırdım(toplam4) 4 ayrı şişe 6 şar ilmek olarak yerleşti

hep düz taraftan örüyoruz ilmek sayıları arttıkça burun da yavaş yavaş ortaya çıkıyor


burun kısmı tamamlandı benim yaptığımda toplam 48 ilmek oldu buda patiğin biraz büyük olmasını sağladı sizler 40 ilmekte bitirebilirsiniz.
örmeğe devam ediyoruz.

burda burun ve ön tamamlandı. ön ortada iki ilmeği kesip yerimizi belirliyoruz ve beş ilmek (her iki yanda)haraşo örüyoruz bilek kenarı olacak burası. bundan sonrası normal düz örgü gibi düz ve ters örgü örerek devam ediyor
28 sıra örüp topuğa geçeceğiz.


şişteki ilmekleri ortada 10 ilmek kalacak şekilde ayarlıyoruz.burda örgü sadece 10 ilmek le yapılıyor. sağ ve sol şişlerden gidiş ve dönüşlerde ortadaki (10 ilmekler) ilmeklerin kenarlarındaki ile birer birer keserek eksiltiyoruz(eksilen kısım iki yanlar)

topuk kısmı beli…

AÇIKLAMALI KAPŞONLU HIRKA (hooded cardigan)

İKİ RENKLİ KAPŞONLU HIRKA
(Blogumun ilk yayınlarından çok gerilerde kalıp görülmeyenlerden açıklamasını ayrıntılı yaptığım modellerden biri, belki işe yarar diye görmenizi istedim.)


KABAN TARZI KAPŞONLU HIRKA
BU HIRKAYI SİPARİŞ ÜZERİNE ÖRDÜM
beden: 38-40 için bol 
42 -44 için normal

yumak: 2 adet lila 5 adet mor( ikisinden de biraz artıyor)

şiş: 5 numara
reglan kol ,önüne fermuar(resimleri çektikten sonra diktim)
kapşon takılmadığı zaman hoş dursun diye yakada çalıştım.
ÖNLER :
50+8(8 ilmek kenar lastik için)
KOL KESİMİ:2 sırada bir yakaya kadar toplam 14 kez 3ilmeği birden alarak 2eksiltmiş olarak kes
YAKA OYUNTUSU: 8+2+2( gidiş ve dönüşte) kes.
kalan 18 ilmeği ipe dizip çıkarın.

ARKA: 100 İLMEK
2 ters 2 düz lastik 18 sıra örün. ve sonra
12sıra mor sonra(zigzaglı yer için) 3sıra(1-3-5 ilmek olarak renk değişimi.
12 sıra lila+ 3
12 sıra mor+3
12 sıra lila + 3
12 sıra mor+ 3
12 sıra lila + 3 burdan sonra kol kesimi başlıyor
kesim bittiğinde 44 ilmek kalacak ipe dizip şişten çıkarın.
KOLLAR:5…

DURU'YA ANA KUCAĞI (BABY NEST) ve YASTIĞI

Baby Nest ,ana kucağı, dikme beşik,bebek yuvası , bunların hepsi bu yaptığım çalışmanın adlarından her biri:)))
 Sevgili Filiz'de (Filizin evi)  ilk görmüştüm sonra epeyce yapan  varmış ben görmek de geç kalmışım:)), Filiz' ciğimin ellerine sağlık ben onda görüp örnek aldığım için onun linki ile paylaşıyorum ilk dikene ve   tüm yapanlara da selam olsun  diyeyim:)
 Çok keyifli  bir dikiş çalışması  daha oldu benim için  bir pembe bir mavi yaptım. Pembesi benim DURU'ma (Eylül de kucaklayacağız  inş.) Diğer mavi ise  arkadaşımın gelinin yeğeni oldu ona gidecek . Fotoğraflarını düzenler düzenlemez onu da  paylaşırım.
Kuzucuklar   sağlıkla kullansınlar inş.
 Malzemelerim:
 Desenli ve düz olarak 1 er metre pazen.
(Yaz bebekleri için tericoton tercih edilebilir.)
organze fisto
Sert ve yumuşak olarak  grogren (kenar biyesi için sert olanı yuva olarak yumuşak olanı da içinden geçirip büzmek için kullandım.
 silikon boncuk elyaf( hem kenarlara hem orta kısmında )
Yapılışını ayrıntılı…

HELLO KİTTY 'Lİ ANA KUZUSU (BABY VEST)

iPİN RENKLERİ
                                             Burdan da dokusunu yakından görebilirsiniz.

Kartopu yünlerinin bebekler için çıkardığı yeni yünlerden birisi de bu  ana kuzusu  .Tüm renkleriyle harika bir dokusu var.Dükkanda  yelek ,hırka kaç taneden çıkıyor soruları gelince ben de bunu ördüm hem dokusu görülsün hem de kaç yumak kullanılıyor tahmin yürütebileyim diye.
  Tam iki yumak gitti kalan ip 4-5 metre filandı minicik bir pon pon olacak kadar. yelek 2-4 yaş arası giyilebilir büyüklükte. Özel bir örnek kullanmaya gerek yok,ben çabuk örüp asayım diye yıldız örneğini  kullandım.
alıp örmek isteyenler  bir çocuk yeleğine kaç ilmek başlıyorsanız bunda daha azını kullanacaksınız. ipin hafiften  bir  likralı durumu var. Ben çok beğendim  astragan polar gibi .yakın çekim fotoğrafladım belli olsun diye.
 HK yı sonradan tığlayıp üzerine diktim yakayı da tüm dikişlerden sonra ilmek alıp  bir ters bir düz lastik ördüm. arka 51 önler 29…

ÖRMEYENİ DÖVERLER Mİ ACABA:)))))))) AÇIKLAMALI BOYUNLUK(SNOOD)

Derya Baykal hanımın  programın da örülen dikişsiz boyunluk önceki yılların ör sök beresi kadar beğenildi ve örmeyeni dövüyorlar misali :))))))  eli şiş tutmayı bilen herkes tarafından örülüyor.
(Ör sök berem ve boyunluğu BURADA boyunluğunu da  kendimce tasarlamıştım.)
 Ben de  kızlarıma öreyim dedim ilki bitti Tuğba kızım hafta sonu Diyarbakır'a dönecekleri için önce onunkini ördüm  haftaya Ayşe kızıma da öreceğim bu dikişsiz boyunluktan
 Misinalı şişe de iyice alıştım bu arada:))) daha önce de bir şal örmüştüm.BURADA

 Ördüğüm boyunlukla ilgili  açıklama da yapayım:
İpi : Alize süperlena klasik
 misinalı şiş no : 4,5
 ilmek sayısı : 90
Metrajı uzun bir ip olduğundan  tek yumaktan çıktı
YAPIM VİDEOSU  BURADA
___________________________________________
6-01-2015 de ilave NOT
Detaylı bir şekilde yazılı açıklar mısınız diye mailler geliyor tek tek açıklamayı  yazamayacağım için bu yayınımın altına ilave ediyorum . Bizlere bu  dikişsiz boyunluk modelini kazandıran Sibel Kavaklıoğlu han…