Ana içeriğe atla

ALOE VERA (SARISABIR) 'MIN ÇİÇEK SERÜVENİ

iki çeşit aloe vera çiçeğim var birini arkadaşım getirdi  (çiçek açan) diğerini Aydın  -İzmir arası bir konaklama yerinden cafe sahibinin izniyle bir minik kök almıştım bahçesinden  bunlar  kendiliğinden artıyor isteğiniz gibi alabilirsiniz dedi ama  ben bir kök yeterli deyip onu aldım (asıl cinsini bilmiyorum ama ben ona bahçe aloeverası diyorum:) yaprağı iki renkli)
 2 yılda epeyce kökten yavruladılar bir  birkaç tanesini arkadaşlarıma verdim ben de.
çok şifalı olduğu söyleniyor BURADAN  ben yanığa iyi geiyor diye biliyorum  minik mutfak kazalarında   acil doktorumdur benim:))
  Olayımız :)) ilk kez çiçek verdi  bir tanesi  rengi görüntüsü şahaneydi  ilk zıpkın şeklinde sap çıktı bir anlam veremedim çiçeği olduğunu bilmiyordum bile,o yüzden  hiç fotoğrafını çekmek aklıma gelmedi bir iki gün yağmur filan da yağınca balkona çıkmamıştım  sonrasında  bu güzellik karşıladı beni iyi ki ot filan deyip zıpkınları alıp atmamışım:)
 Benim balkonumda  çiçek olmuyor çok fazla güneş alınca yanıyorlar.Turunç,Melisa ve avakadolarım yandı gitti maalesef:(
 Çiçeğimize gelince    ongünlük bir izlemem oldu ilk görüntüler bu karede. İnce uzun  ve devamlı güneş alan bir balkonda da ancak bunlar oluyor.
  Burada yeşil kısımlar biraz daha turuncuya dönüyor
  Ve rüzgarın da etkisiyle ilk çiçekler döküldü,olgunlaşan diğerleri de sırayla  kendiliğinden düştüler.
 son minik çiçek 
    hepsi gidince buğday başağına benzedi :)
Dağıttıklarımdan sonra ben de kalan minik yavrular (Mart ayında ayırmıştım)
yavrulamasının dışında bir yaprağını kesip toprağa ekebilirsiniz öyle de tutuyor ben denedim oldu. şu an bir tane daha ektim   yine yapraktan. 
 Bu da  yeğenim Selinin 7 yıl önce alıp bana verdiği minicik çam fidanının  bugünki hali   bir yakınım maviçam dedi ama ben hiç anlamam bilen varsa yoruma yazsın ben de ilave edeyim buraya.
    Bu kare mutfam penceremde yerini alan süs biberleri bitişik komşu abla epeyce fidan almış bahçe için bır kısmını bana verdi burası sabeh güneşi aldığından  sıkıştırdım saksıları sol taraftaki uzun kareye sıuğmadı maalesef  (az önce çektim  yeşillikler birarada olsun diye:) arka kısımda arz ı endam eyleyen güzellik benim  hünnap ağacımın yeni çiçeklenmeye başlayan görüntüsü. .
 Geçtiğimiz dönemin meyvesinden sevgili Yıldız (mandalina çıkmazı) için ayırdım buzlukta duruyor  bir türlü teslim edemedim :) 
Bu sayede bir şey dikkatimi çekti buzlukta hiç kristalleşmiyor meyve aynen kalıyor ve nefis bir tatla. bu sene niyetim hiç dışarıda bekletmeden  buzluğa atacağım.
 Dün yayınlayacaktım bu  yazımı ama PC nin  sık  duraklamasından bu geceye kaldı.
Tüm Blogcanlarım hepinize sağlık bolluk bereket dolu bir hafta dliyorum.

Yorumlar

 1. Maşallah maşallah siz de çiçeklere meraklısınız annem de çok çok sever hatta bugün yine yeni gine diye bir çiçek aldık ben hiç anlamıyorum ama evimiz in özellikle balkonu çiçek bahçesine döndü.::))
  Çok çok selam ve sevgilerimle..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meraklılık düzeyinde değilim ama seviyorum. keşke bakabilecek uygun yerim olsa.belki o zaman özel bir merak oluşabilir .
   ben çok üzülüyorum solup öldükleri zaman o yüzden kaktüs ve aloeveralar tam benim balkona göre:))

   Sil
 2. Ne güzelmiş çiçeği böyle. Ben de bilmiyordum açtığını...
  Mavi çam dediği Ladin olabilir. Mavimsidir onun yapraklarının rengi. Ama İzmir'in iklimi pek de uygun sayılmaz. Soğuk seviyor. Biz İstanbul'dan gelirken getirmiştik 2 tane malesef burada yaşamamışlardı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bana da süpriz oldu araştırınca gördüm güzelliklerini:)
   Bu ağaç güzel tuttu ama çok ağır büyüyor gerçi bunu sıkıntı da yapmıyorum nereye koyarım sonra:))) .
   yaşamayıp soldularmı ben çok etkileniyorum mesela buket çiçekleri bana verilsin istemem çok güzeller ama gözümün önünde solmalarına kıyamıyorum çiçek dalında daha bir güzel.

   Sil
 3. Ablacım,ilk defa duydum ve gördüm bende aloe vera bitkisini,buralarda da vardır mutlaka ama hiç dikkat etmedim,
  ama yapraklarından diktim dediğine aşkın gözyaşları diye biliyorum,gece olunca yapraklar ağlıyomuş,bilmiyorum ne kadar doğru

  keyifli akşamlar,öpüyorum yanaklarından

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep birlikte yeni birşey öğrenmiş olduk galiba ama geçenlerde bir blog arkadaşımız da kendi çiçeğini yayınlamıştı o da açmış görünce o na da nor bırakmıştım ben de izlemedeyim yayınlayacağım diye:))
   bu tarz yapraklı sulu bitkilerin çoğaltmak için çok kullanılan bir yöntem ve içlerindeki su çok değerliymiş.
   ben elim yandığında yağrağının ucundan azıcık kırıp yanığa sürüyorum anında acısını kesiyor.
   gece görüşlü kamera olsa izlerdik:) ama nette belki böyle şeyler vardır bakmak lazım.

   Sil
 4. Bende de var Ama çiçek açtığını bilmiyordum.;)) Ben yüzüme de sürüyorum. Birçok kremi ana maddesi . çok güzelmiş çiçeklerin. maşallah sevgiler.:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hep beraber öğrendik :)) haklısın hücre yenileici özelliği süper sevgiler canım

   Sil
 5. benim aloe veram öldü maalesef.. annem yeniden ekip getirecek. çiçek açtığını da bilmiyordum.. çok güzelmiş çiçeği...bende geçen hafta diktim biberlerimi inşallah yerlerini severler de balkonumu şenlendirirler.. sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım çok da dayanıklı aslında yerini mi sevmedi. bir de çok fazla su istemiyor bu çiçekler can suyu kadar 2 günde bir su veriyorum kışın yağan yağmurdan nasipleniyorlar onun dışında vermiyorum. bibelerden gülersin inş:)

   Sil
 6. aloevera çiçeğimin saksını değiştirmek istemiştim ablacım,toprağıyla birlikte diğer saksıya geçirdim.biraz suladım....
  Ama maalesef ertesi gün yaprakları yemyeşil şişmiş bir tuaf oldu ve daha ertesi gün o şişmiş yapraklar puff diye sönmüş çürümüş zavallı çiçeğim öldü...
  Bakamadım bilemedim ne oldu çok üzüldüm...
  Seninkilere maşallah diyelim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslında ben de çiçek bakımından hiç anlamam sadece mart şubat aylarında yer ve toprak değişimi uygunmuş bir onu bilirim:))
   benim de olan biten bunlar işte teşekkürler canım.

   Sil
 7. Ne güzel,her yeri çiçeklendirmişsin eline sağlık.Benim de geçen sene çoktu ama yazlık dönüşü hemen hepsi kurumuş,bu sene gene yavaş yavaş çiçek almaya başladık,bakalım onları ne kadar yaşatabileceğiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım benim sadece bu kadarlar keşke olsa da balkonumu şenlendirsem ama güneş çok yakıcı oluyor belki ilerde tente ile kapatırım o köşeyi sonra birşeyler eklerim:)

   Çiçekler hakkında çok güzel bilgi veren yerler var bakarsın oralardan ona göre bakım yaparsın ama ithal çiçekler yaşamıyorlar onu biliyorum.

   Sil

Yorum Gönder

Yorumlarınız ve vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.

Blog hesabı olmayan arkadaşlar, ''Yorumlama Biçimi'' kısmından Adı/Url'yi seçip adını-soyadını yazsın. İsimsiz yorumlar yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

BEŞ ŞİŞLE PATİK AÇIKLAMASI (KNİTTİNG SHOE )

şişe 10 ilmek başladım bir sıra düz ördüm ve 2. şişi ilmeklerin alt kısmından geçirip karşılıklı 10 ilmek olmasını sağladım ( burun kısmı)

her iki taraftan da 2 şer ilmek artırdım(toplam4) 4 ayrı şişe 6 şar ilmek olarak yerleşti

hep düz taraftan örüyoruz ilmek sayıları arttıkça burun da yavaş yavaş ortaya çıkıyor


burun kısmı tamamlandı benim yaptığımda toplam 48 ilmek oldu buda patiğin biraz büyük olmasını sağladı sizler 40 ilmekte bitirebilirsiniz.
örmeğe devam ediyoruz.

burda burun ve ön tamamlandı. ön ortada iki ilmeği kesip yerimizi belirliyoruz ve beş ilmek (her iki yanda)haraşo örüyoruz bilek kenarı olacak burası. bundan sonrası normal düz örgü gibi düz ve ters örgü örerek devam ediyor
28 sıra örüp topuğa geçeceğiz.


şişteki ilmekleri ortada 10 ilmek kalacak şekilde ayarlıyoruz.burda örgü sadece 10 ilmek le yapılıyor. sağ ve sol şişlerden gidiş ve dönüşlerde ortadaki (10 ilmekler) ilmeklerin kenarlarındaki ile birer birer keserek eksiltiyoruz(eksilen kısım iki yanlar)

topuk kısmı beli…

AÇIKLAMALI KAPŞONLU HIRKA (hooded cardigan)

İKİ RENKLİ KAPŞONLU HIRKA
(Blogumun ilk yayınlarından çok gerilerde kalıp görülmeyenlerden açıklamasını ayrıntılı yaptığım modellerden biri, belki işe yarar diye görmenizi istedim.)


KABAN TARZI KAPŞONLU HIRKA
BU HIRKAYI SİPARİŞ ÜZERİNE ÖRDÜM
beden: 38-40 için bol 
42 -44 için normal

yumak: 2 adet lila 5 adet mor( ikisinden de biraz artıyor)

şiş: 5 numara
reglan kol ,önüne fermuar(resimleri çektikten sonra diktim)
kapşon takılmadığı zaman hoş dursun diye yakada çalıştım.
ÖNLER :
50+8(8 ilmek kenar lastik için)
KOL KESİMİ:2 sırada bir yakaya kadar toplam 14 kez 3ilmeği birden alarak 2eksiltmiş olarak kes
YAKA OYUNTUSU: 8+2+2( gidiş ve dönüşte) kes.
kalan 18 ilmeği ipe dizip çıkarın.

ARKA: 100 İLMEK
2 ters 2 düz lastik 18 sıra örün. ve sonra
12sıra mor sonra(zigzaglı yer için) 3sıra(1-3-5 ilmek olarak renk değişimi.
12 sıra lila+ 3
12 sıra mor+3
12 sıra lila + 3
12 sıra mor+ 3
12 sıra lila + 3 burdan sonra kol kesimi başlıyor
kesim bittiğinde 44 ilmek kalacak ipe dizip şişten çıkarın.
KOLLAR:5…

DURU'YA ANA KUCAĞI (BABY NEST) ve YASTIĞI

Baby Nest ,ana kucağı, dikme beşik,bebek yuvası , bunların hepsi bu yaptığım çalışmanın adlarından her biri:)))
 Sevgili Filiz'de (Filizin evi)  ilk görmüştüm sonra epeyce yapan  varmış ben görmek de geç kalmışım:)), Filiz' ciğimin ellerine sağlık ben onda görüp örnek aldığım için onun linki ile paylaşıyorum ilk dikene ve   tüm yapanlara da selam olsun  diyeyim:)
 Çok keyifli  bir dikiş çalışması  daha oldu benim için  bir pembe bir mavi yaptım. Pembesi benim DURU'ma (Eylül de kucaklayacağız  inş.) Diğer mavi ise  arkadaşımın gelinin yeğeni oldu ona gidecek . Fotoğraflarını düzenler düzenlemez onu da  paylaşırım.
Kuzucuklar   sağlıkla kullansınlar inş.
 Malzemelerim:
 Desenli ve düz olarak 1 er metre pazen.
(Yaz bebekleri için tericoton tercih edilebilir.)
organze fisto
Sert ve yumuşak olarak  grogren (kenar biyesi için sert olanı yuva olarak yumuşak olanı da içinden geçirip büzmek için kullandım.
 silikon boncuk elyaf( hem kenarlara hem orta kısmında )
Yapılışını ayrıntılı…

HELLO KİTTY 'Lİ ANA KUZUSU (BABY VEST)

iPİN RENKLERİ
                                             Burdan da dokusunu yakından görebilirsiniz.

Kartopu yünlerinin bebekler için çıkardığı yeni yünlerden birisi de bu  ana kuzusu  .Tüm renkleriyle harika bir dokusu var.Dükkanda  yelek ,hırka kaç taneden çıkıyor soruları gelince ben de bunu ördüm hem dokusu görülsün hem de kaç yumak kullanılıyor tahmin yürütebileyim diye.
  Tam iki yumak gitti kalan ip 4-5 metre filandı minicik bir pon pon olacak kadar. yelek 2-4 yaş arası giyilebilir büyüklükte. Özel bir örnek kullanmaya gerek yok,ben çabuk örüp asayım diye yıldız örneğini  kullandım.
alıp örmek isteyenler  bir çocuk yeleğine kaç ilmek başlıyorsanız bunda daha azını kullanacaksınız. ipin hafiften  bir  likralı durumu var. Ben çok beğendim  astragan polar gibi .yakın çekim fotoğrafladım belli olsun diye.
 HK yı sonradan tığlayıp üzerine diktim yakayı da tüm dikişlerden sonra ilmek alıp  bir ters bir düz lastik ördüm. arka 51 önler 29…

ÖRMEYENİ DÖVERLER Mİ ACABA:)))))))) AÇIKLAMALI BOYUNLUK(SNOOD)

Derya Baykal hanımın  programın da örülen dikişsiz boyunluk önceki yılların ör sök beresi kadar beğenildi ve örmeyeni dövüyorlar misali :))))))  eli şiş tutmayı bilen herkes tarafından örülüyor.
(Ör sök berem ve boyunluğu BURADA boyunluğunu da  kendimce tasarlamıştım.)
 Ben de  kızlarıma öreyim dedim ilki bitti Tuğba kızım hafta sonu Diyarbakır'a dönecekleri için önce onunkini ördüm  haftaya Ayşe kızıma da öreceğim bu dikişsiz boyunluktan
 Misinalı şişe de iyice alıştım bu arada:))) daha önce de bir şal örmüştüm.BURADA

 Ördüğüm boyunlukla ilgili  açıklama da yapayım:
İpi : Alize süperlena klasik
 misinalı şiş no : 4,5
 ilmek sayısı : 90
Metrajı uzun bir ip olduğundan  tek yumaktan çıktı
YAPIM VİDEOSU  BURADA
___________________________________________
6-01-2015 de ilave NOT
Detaylı bir şekilde yazılı açıklar mısınız diye mailler geliyor tek tek açıklamayı  yazamayacağım için bu yayınımın altına ilave ediyorum . Bizlere bu  dikişsiz boyunluk modelini kazandıran Sibel Kavaklıoğlu han…