Ana içeriğe atla

HÜNNAP AĞACINI DUYDUNUZMU ?


 Bu yazımı ve bahçemdeki HÜNNAP ağacını sizlere göstermeyi daha önce planlayıp resimlemiştim ama fırsat bulup paylaşamadım.   dün   bahçede gördüğüm görüntüyüde çekince hadi bugün    yayınlayayım dedim.
 Hünnap ağacını  rahmetli kayınvalidem Hatice anne kırklarelideki arkadaşlarını ziyarete gittiği bir sene getirmişti minicik bir fidandı   20 -21 yıl oldu incecik gövdesiyle hızla büyümeye başladığında hep rüzgarlı günlerde kırılacak gibi gelirdi  bana:)) ilk mevesini tatdığımda çok ilginç bi lezzetti benim için.  Sonraları TV de bir programda izlemiştim  ege ve marmara bölgemizde yetişiyormuş ve pek çok şifalı yanı var diye.
Hünnabı yerken bir iki meyvenin tadını da alıyorsunuz (ilk olgunlaştığında) elma-kavun-kivi  nin tatları geliyor yerken aklınıza.
(bu resim netten  benim ağaçta meyveler çıkınca yayınlarım)
İğde yi pekçoğunuz bilirsiniz  ilk bakışta ona benziyor ama içi unsu değil elma gibi .İkiye kestiğinizde bir gün beklese bile diğer meyvalar gibi kararmıyor. reçeli yapılıyormuş kimiside kurutulmuş meyveleri çay gibi yapıp içiyormuş. aktarlarda kuru hali satılıyor.  Bizim evde  direkt meyva olarak tazeyken tüketiliyor . yıllar içinde boyu uzadıkça biz kısaltıyoruz geçenyıl epeyce bir budandı biraz arsız  fazlaca yayılıyor.  Geniş bilgisi merak edenler için burada.


Dünkü olaya gelince:   birkaçgün önce  ağacın dibinde yeni filizler gördüm acaba hünnap mı   yoksa kendiliğinden çıkmış birşeyler mi diye inip baktım (Yıllardır komşu abi çekirdeğinden  dalından  denedi ama bir türlü tutturamamıştı  ) ve yan komşum Mükerrem ablayı çağırıp gösterdim abla bak bakalım  hünnap sa  abi çok sevinecek  alır ekersiniz köyde bahçenize  dedim.
  Birlikte bakınca  Bingooo  filizler hünnapmış  3 ayrı kök   birinide inş. Canım Eminem alır   o da çok istiyordu.  yalnız şubat mart aylarında köklenmesi gerektiğini söyledi.
 Eşimde   bahçeye gelen kediler zarar vermesin diye   etrafını çevirdi :)))))))
 çevirmek işe yaradımı buyrun bakın:)))))))))
   bu da bir ders gibi oldu   doğru diye düşündüğümüz şeyler bazen çözüm olmuyormuş:))  Allahtan üstüne değil yanına yatmış kendisine yazlık yaptık sandı sanırım:)))))  (  Garibim hava o kadar sıcakki  sulanmış toprak ona serin geldi herhalde  ee çevirip ev gibi de yaptılar uyunmazmı.  Kendileri  Bademin   arkadaşı da oluyor. yan yana gelince sarmaş dolaş  asker arkadaşı  ama kapı açık kalmışsa mama tabağının başında :)))  
Tabağından mama yedi diye bizde biraz ilgi gösterdik diye   deprasyona girdi Badem bey.  sırf bu yüzden  arka balkona tel kapı yaptık:)))))  
Artık bu kadar yanyana gelmelerine izin vermiyorum    sonrasında ilaçlaması birşey değil Badem üzerinde yürüyenlerden deli gibi tırsıyor:))))Yorumlar

 1. Hünnap hiç duymamıştım.O zaman çok şanslısın arkadaşım.Şifa bal olsun.Kesin kediler kendilerine yapıldığını sandılar.Badaem'e bak asil kedim benim.İkinzide öptüm.
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 2. Slm. Hiç duymamıştım ama ilginçmiş.
  Kızlarım için ademi göbişinden severseniz seviniriz :) Hoşçakalınnn!!!

  YanıtlaSil
 3. ŞANSLI cım ,bizde sizleri öpüyoruz canım:))

  Havlu dantel, göbiş okşandı uyuyor şu anda sıcaktan serilmiş durumda:)))

  YanıtlaSil
 4. elma-kavun-kivi nin tatları mı aboo annem 3ü 1arada kahve gibi nedir bu yahu :) Denemek gerek sultanım sağolasın tanıtım için

  YanıtlaSil
 5. Merhabaaaa...
  Hünnap çok ilginç geldi bana,bizim burda yol kenarlarında hünnapa benzeyen ağaçlar var.Meyvelerini hiç görmedim ama kontrol etmeliyim.
  kocamannn öpüyorum,hayırlı,lezzetli iftarlar.
  sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 6. duymuştum ben ama çok ayrıntılı bilgim yoktu. Araştırayım bir biz de dikeri z bahçeye

  YanıtlaSil
 7. İlk defa gördüm canım gerçekten değişik bir meyvesi var...Hayırlı iftarlar sizlere....

  YanıtlaSil
 8. Eda cım evet ama meyvenin ilk olgun hali için kurumuş halinde daha farklı tadı.

  Sevgilerimle, bak bakalım aynısıysa yaşadınız toplar yersiniz:))) sanada bereketli sofralar canım.

  ada ve deniz evet canım senin bahçede çok uygun ve havadar güzel olur.

  Tülin cim bende çok bilinemediğini düşündüğüm için bir açayımdedim oralarda belki aktar dükkanlarında kurusu vardır. sanada hayırlı iftarlar

  YanıtlaSil
 9. Ah ah, geçen sene bir fide alıp dikmiştim meyva bahçeme, ama bu sene otları biçerken yardıma gelen çocuk, orakla onu da biçivermiş :(( Bakıyorum belki gene dibinden sürer diye, olmazsa gene alacağım...Bereketli olsun fidanın:)

  YanıtlaSil
 10. Üzüldüm canım ,bilememiştir mutlaka. filizler bende emanet sayılır artık. vakti geldiğinde sahiplerine yeni bahçelerine gidecekler:)) teşekkürler inş. zarar görmezler ozamana kadar.

  YanıtlaSil
 11. Yaa nasılda gözüme aşina geldi bu meyveler, biryerler de gördüm muhtemelen de köy de diye düşünüyorum ama hiç yememiştim. Çok enteresan da bir ismi varmış "Hünnap" :) Ömrü uzun olsun ağacınızın..

  YanıtlaSil
 12. sevgili Nur hoşgeldiniz canım. görmüşsünüzdür bir yerlerde. farklı şekillerd söyleniyor adı da innap gibi. bizde evde innap diyoruz.

  YanıtlaSil
 13. Demek Badem üzerinde yürüyenlerden tırsıyor çok güldüm buna, yerim ben onu. Hünnap ağacının görüntüsü de çok güzel bu arada, fidesini Tire'de buldum bayramda alacağım inşallah, sevgiler...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız ve vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.

Blog hesabı olmayan arkadaşlar, ''Yorumlama Biçimi'' kısmından Adı/Url'yi seçip adını-soyadını yazsın. İsimsiz yorumlar yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

BEŞ ŞİŞLE PATİK AÇIKLAMASI (KNİTTİNG SHOE )

şişe 10 ilmek başladım bir sıra düz ördüm ve 2. şişi ilmeklerin alt kısmından geçirip karşılıklı 10 ilmek olmasını sağladım ( burun kısmı)

her iki taraftan da 2 şer ilmek artırdım(toplam4) 4 ayrı şişe 6 şar ilmek olarak yerleşti

hep düz taraftan örüyoruz ilmek sayıları arttıkça burun da yavaş yavaş ortaya çıkıyor


burun kısmı tamamlandı benim yaptığımda toplam 48 ilmek oldu buda patiğin biraz büyük olmasını sağladı sizler 40 ilmekte bitirebilirsiniz.
örmeğe devam ediyoruz.

burda burun ve ön tamamlandı. ön ortada iki ilmeği kesip yerimizi belirliyoruz ve beş ilmek (her iki yanda)haraşo örüyoruz bilek kenarı olacak burası. bundan sonrası normal düz örgü gibi düz ve ters örgü örerek devam ediyor
28 sıra örüp topuğa geçeceğiz.


şişteki ilmekleri ortada 10 ilmek kalacak şekilde ayarlıyoruz.burda örgü sadece 10 ilmek le yapılıyor. sağ ve sol şişlerden gidiş ve dönüşlerde ortadaki (10 ilmekler) ilmeklerin kenarlarındaki ile birer birer keserek eksiltiyoruz(eksilen kısım iki yanlar)

topuk kısmı beli…

AÇIKLAMALI KAPŞONLU HIRKA (hooded cardigan)

İKİ RENKLİ KAPŞONLU HIRKA
(Blogumun ilk yayınlarından çok gerilerde kalıp görülmeyenlerden açıklamasını ayrıntılı yaptığım modellerden biri, belki işe yarar diye görmenizi istedim.)


KABAN TARZI KAPŞONLU HIRKA
BU HIRKAYI SİPARİŞ ÜZERİNE ÖRDÜM
beden: 38-40 için bol 
42 -44 için normal

yumak: 2 adet lila 5 adet mor( ikisinden de biraz artıyor)

şiş: 5 numara
reglan kol ,önüne fermuar(resimleri çektikten sonra diktim)
kapşon takılmadığı zaman hoş dursun diye yakada çalıştım.
ÖNLER :
50+8(8 ilmek kenar lastik için)
KOL KESİMİ:2 sırada bir yakaya kadar toplam 14 kez 3ilmeği birden alarak 2eksiltmiş olarak kes
YAKA OYUNTUSU: 8+2+2( gidiş ve dönüşte) kes.
kalan 18 ilmeği ipe dizip çıkarın.

ARKA: 100 İLMEK
2 ters 2 düz lastik 18 sıra örün. ve sonra
12sıra mor sonra(zigzaglı yer için) 3sıra(1-3-5 ilmek olarak renk değişimi.
12 sıra lila+ 3
12 sıra mor+3
12 sıra lila + 3
12 sıra mor+ 3
12 sıra lila + 3 burdan sonra kol kesimi başlıyor
kesim bittiğinde 44 ilmek kalacak ipe dizip şişten çıkarın.
KOLLAR:5…

DURU'YA ANA KUCAĞI (BABY NEST) ve YASTIĞI

Baby Nest ,ana kucağı, dikme beşik,bebek yuvası , bunların hepsi bu yaptığım çalışmanın adlarından her biri:)))
 Sevgili Filiz'de (Filizin evi)  ilk görmüştüm sonra epeyce yapan  varmış ben görmek de geç kalmışım:)), Filiz' ciğimin ellerine sağlık ben onda görüp örnek aldığım için onun linki ile paylaşıyorum ilk dikene ve   tüm yapanlara da selam olsun  diyeyim:)
 Çok keyifli  bir dikiş çalışması  daha oldu benim için  bir pembe bir mavi yaptım. Pembesi benim DURU'ma (Eylül de kucaklayacağız  inş.) Diğer mavi ise  arkadaşımın gelinin yeğeni oldu ona gidecek . Fotoğraflarını düzenler düzenlemez onu da  paylaşırım.
Kuzucuklar   sağlıkla kullansınlar inş.
 Malzemelerim:
 Desenli ve düz olarak 1 er metre pazen.
(Yaz bebekleri için tericoton tercih edilebilir.)
organze fisto
Sert ve yumuşak olarak  grogren (kenar biyesi için sert olanı yuva olarak yumuşak olanı da içinden geçirip büzmek için kullandım.
 silikon boncuk elyaf( hem kenarlara hem orta kısmında )
Yapılışını ayrıntılı…

HELLO KİTTY 'Lİ ANA KUZUSU (BABY VEST)

iPİN RENKLERİ
                                             Burdan da dokusunu yakından görebilirsiniz.

Kartopu yünlerinin bebekler için çıkardığı yeni yünlerden birisi de bu  ana kuzusu  .Tüm renkleriyle harika bir dokusu var.Dükkanda  yelek ,hırka kaç taneden çıkıyor soruları gelince ben de bunu ördüm hem dokusu görülsün hem de kaç yumak kullanılıyor tahmin yürütebileyim diye.
  Tam iki yumak gitti kalan ip 4-5 metre filandı minicik bir pon pon olacak kadar. yelek 2-4 yaş arası giyilebilir büyüklükte. Özel bir örnek kullanmaya gerek yok,ben çabuk örüp asayım diye yıldız örneğini  kullandım.
alıp örmek isteyenler  bir çocuk yeleğine kaç ilmek başlıyorsanız bunda daha azını kullanacaksınız. ipin hafiften  bir  likralı durumu var. Ben çok beğendim  astragan polar gibi .yakın çekim fotoğrafladım belli olsun diye.
 HK yı sonradan tığlayıp üzerine diktim yakayı da tüm dikişlerden sonra ilmek alıp  bir ters bir düz lastik ördüm. arka 51 önler 29…

ÖRMEYENİ DÖVERLER Mİ ACABA:)))))))) AÇIKLAMALI BOYUNLUK(SNOOD)

Derya Baykal hanımın  programın da örülen dikişsiz boyunluk önceki yılların ör sök beresi kadar beğenildi ve örmeyeni dövüyorlar misali :))))))  eli şiş tutmayı bilen herkes tarafından örülüyor.
(Ör sök berem ve boyunluğu BURADA boyunluğunu da  kendimce tasarlamıştım.)
 Ben de  kızlarıma öreyim dedim ilki bitti Tuğba kızım hafta sonu Diyarbakır'a dönecekleri için önce onunkini ördüm  haftaya Ayşe kızıma da öreceğim bu dikişsiz boyunluktan
 Misinalı şişe de iyice alıştım bu arada:))) daha önce de bir şal örmüştüm.BURADA

 Ördüğüm boyunlukla ilgili  açıklama da yapayım:
İpi : Alize süperlena klasik
 misinalı şiş no : 4,5
 ilmek sayısı : 90
Metrajı uzun bir ip olduğundan  tek yumaktan çıktı
YAPIM VİDEOSU  BURADA
___________________________________________
6-01-2015 de ilave NOT
Detaylı bir şekilde yazılı açıklar mısınız diye mailler geliyor tek tek açıklamayı  yazamayacağım için bu yayınımın altına ilave ediyorum . Bizlere bu  dikişsiz boyunluk modelini kazandıran Sibel Kavaklıoğlu han…