Ana içeriğe atla

(COVERLİD) ETAMİN YATAK ÖRTÜM
Sandığımı bir havalandırayım dedim içinden resimleyip sizlerle paylaşmak isteyeceğim birşeyler çıktı diğerlerinide ara ara ekleyeceğim .
Bakalım beğenecekmisiniz:)) birazda nostalji olsun değilmi.Bu örtüde 28 senelik ; ablamın ,benim ve bir arkadaşımızın ortak el emeği diyebilirim .sıkılan işlemeyi diğerine bıraktığı için:))
Kenarlarınıda rahmetli halacığım yapmıştı.
pek kullanmadım, oğluşlardan birine gider buda ama o yıllarda etek uygulaması pek yoktu. Ben düşünüyorum 3 tarafını hoş bişeyler yapayım diye. yaparsam sonra ilave ederim buraya.

Yorumlar

 1. eskiyi hatırlattı bana da ne güzel oturup işlerdik.şimdi kızlara söylesek dalga geçerler.mp3-mesajlaşma tarzları olmuş.estetik yok şimdikilerde üstadım.

  YanıtlaSil
 2. Bende yapmıştım etamin yatak örtüsü,ama ben başkasına yapmıştım,benim en çok sevdiğim iş etamin işlemek:))Kaneviçedende takım yapmıştım çeyizime..
  Eline sağlık ablacım öpüyorum..

  YanıtlaSil
 3. çok güzel olmuş.değişik ve de orijinal..

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel eskilerin asaleti bir başka oluyor....

  YanıtlaSil
 5. canım benim önce tüm dileklerin için tşk ederim..mübarek gün ve aylar hürmetine Allah c.c. razı olsun amin.
  sabah beri bu kaçıncı gelişim hep yarım kaldı yorumlar..elektrik gelip gidiyor dünden beri yağmur şimşek karışık burda..
  neyse böyle nadide örtülerden benimde var..seccadeler masalar divan örtüleri..rahmetliminde çok vardı böyle heryeri işlemeli örtüleri..
  ayyy el emeği göz nuru bunlar antika antikaaa...arada çıkarıp sermek lazım..işleyen ellere sağlık canım benim kocaman öptüm.

  YanıtlaSil
 6. Canim arkadasim ellerinize emeginize saglik arkadaslarinda harika insanlar imece usulu hep birlikte yapmissiniz nekedar guzel gule gule kullan arkadasim sevgiler yaseminlerim.

  YanıtlaSil
 7. Hatice'cim bende az evvel açtım pcyi..şimdide seni gördüm..
  bir iki gezindim..ne zaman gelsem veletler başımda..laptopta bozuk kasalıya kaldık hepimizde.
  canım şapka hediyeydi..hani başımda görünmesin diye belki bloga koymayacaktım..ama rana dediki koyda fikir olsun arkadaşlara..zaten demesine gerek yok..elimde biriş olsa hemen görsünler fikir olsun diye eklemek isterim..saklım gizlim yoktur..yünleri bere makromeyide yazlık şapkalara yapıyorum ben.umarım işine yarar örülüşü..canım benim senden benden görerek örüyoruz elbette..hepimiz fikiriz birbirimize..koltuğun kolçağına dirseğimi dayayıp örüyorum boynumu yormamaya çalışıyorum..hiçte boş duramıyorki insan dimi.
  ayy çenem düştü ben kaçayım derrmişim:))

  YanıtlaSil
 8. canım ellerinize sağlık çok güzel olmuş güle güle kullan:) eskiden ne işlerdik özledim etamin işlemeyi sende görünce kızlara birkaç tane seccade işlesmmi kullanırlarmı acaba diye düşünmeden edemiyorum:)))))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız ve vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.

Blog hesabı olmayan arkadaşlar, ''Yorumlama Biçimi'' kısmından Adı/Url'yi seçip adını-soyadını yazsın. İsimsiz yorumlar yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

BEŞ ŞİŞLE PATİK AÇIKLAMASI (KNİTTİNG SHOE )

şişe 10 ilmek başladım bir sıra düz ördüm ve 2. şişi ilmeklerin alt kısmından geçirip karşılıklı 10 ilmek olmasını sağladım ( burun kısmı)

her iki taraftan da 2 şer ilmek artırdım(toplam4) 4 ayrı şişe 6 şar ilmek olarak yerleşti

hep düz taraftan örüyoruz ilmek sayıları arttıkça burun da yavaş yavaş ortaya çıkıyor


burun kısmı tamamlandı benim yaptığımda toplam 48 ilmek oldu buda patiğin biraz büyük olmasını sağladı sizler 40 ilmekte bitirebilirsiniz.
örmeğe devam ediyoruz.

burda burun ve ön tamamlandı. ön ortada iki ilmeği kesip yerimizi belirliyoruz ve beş ilmek (her iki yanda)haraşo örüyoruz bilek kenarı olacak burası. bundan sonrası normal düz örgü gibi düz ve ters örgü örerek devam ediyor
28 sıra örüp topuğa geçeceğiz.


şişteki ilmekleri ortada 10 ilmek kalacak şekilde ayarlıyoruz.burda örgü sadece 10 ilmek le yapılıyor. sağ ve sol şişlerden gidiş ve dönüşlerde ortadaki (10 ilmekler) ilmeklerin kenarlarındaki ile birer birer keserek eksiltiyoruz(eksilen kısım iki yanlar)

topuk kısmı beli…

AÇIKLAMALI KAPŞONLU HIRKA (hooded cardigan)

İKİ RENKLİ KAPŞONLU HIRKA
(Blogumun ilk yayınlarından çok gerilerde kalıp görülmeyenlerden açıklamasını ayrıntılı yaptığım modellerden biri, belki işe yarar diye görmenizi istedim.)


KABAN TARZI KAPŞONLU HIRKA
BU HIRKAYI SİPARİŞ ÜZERİNE ÖRDÜM
beden: 38-40 için bol 
42 -44 için normal

yumak: 2 adet lila 5 adet mor( ikisinden de biraz artıyor)

şiş: 5 numara
reglan kol ,önüne fermuar(resimleri çektikten sonra diktim)
kapşon takılmadığı zaman hoş dursun diye yakada çalıştım.
ÖNLER :
50+8(8 ilmek kenar lastik için)
KOL KESİMİ:2 sırada bir yakaya kadar toplam 14 kez 3ilmeği birden alarak 2eksiltmiş olarak kes
YAKA OYUNTUSU: 8+2+2( gidiş ve dönüşte) kes.
kalan 18 ilmeği ipe dizip çıkarın.

ARKA: 100 İLMEK
2 ters 2 düz lastik 18 sıra örün. ve sonra
12sıra mor sonra(zigzaglı yer için) 3sıra(1-3-5 ilmek olarak renk değişimi.
12 sıra lila+ 3
12 sıra mor+3
12 sıra lila + 3
12 sıra mor+ 3
12 sıra lila + 3 burdan sonra kol kesimi başlıyor
kesim bittiğinde 44 ilmek kalacak ipe dizip şişten çıkarın.
KOLLAR:5…

DURU'YA ANA KUCAĞI (BABY NEST) ve YASTIĞI

Baby Nest ,ana kucağı, dikme beşik,bebek yuvası , bunların hepsi bu yaptığım çalışmanın adlarından her biri:)))
 Sevgili Filiz'de (Filizin evi)  ilk görmüştüm sonra epeyce yapan  varmış ben görmek de geç kalmışım:)), Filiz' ciğimin ellerine sağlık ben onda görüp örnek aldığım için onun linki ile paylaşıyorum ilk dikene ve   tüm yapanlara da selam olsun  diyeyim:)
 Çok keyifli  bir dikiş çalışması  daha oldu benim için  bir pembe bir mavi yaptım. Pembesi benim DURU'ma (Eylül de kucaklayacağız  inş.) Diğer mavi ise  arkadaşımın gelinin yeğeni oldu ona gidecek . Fotoğraflarını düzenler düzenlemez onu da  paylaşırım.
Kuzucuklar   sağlıkla kullansınlar inş.
 Malzemelerim:
 Desenli ve düz olarak 1 er metre pazen.
(Yaz bebekleri için tericoton tercih edilebilir.)
organze fisto
Sert ve yumuşak olarak  grogren (kenar biyesi için sert olanı yuva olarak yumuşak olanı da içinden geçirip büzmek için kullandım.
 silikon boncuk elyaf( hem kenarlara hem orta kısmında )
Yapılışını ayrıntılı…

HELLO KİTTY 'Lİ ANA KUZUSU (BABY VEST)

iPİN RENKLERİ
                                             Burdan da dokusunu yakından görebilirsiniz.

Kartopu yünlerinin bebekler için çıkardığı yeni yünlerden birisi de bu  ana kuzusu  .Tüm renkleriyle harika bir dokusu var.Dükkanda  yelek ,hırka kaç taneden çıkıyor soruları gelince ben de bunu ördüm hem dokusu görülsün hem de kaç yumak kullanılıyor tahmin yürütebileyim diye.
  Tam iki yumak gitti kalan ip 4-5 metre filandı minicik bir pon pon olacak kadar. yelek 2-4 yaş arası giyilebilir büyüklükte. Özel bir örnek kullanmaya gerek yok,ben çabuk örüp asayım diye yıldız örneğini  kullandım.
alıp örmek isteyenler  bir çocuk yeleğine kaç ilmek başlıyorsanız bunda daha azını kullanacaksınız. ipin hafiften  bir  likralı durumu var. Ben çok beğendim  astragan polar gibi .yakın çekim fotoğrafladım belli olsun diye.
 HK yı sonradan tığlayıp üzerine diktim yakayı da tüm dikişlerden sonra ilmek alıp  bir ters bir düz lastik ördüm. arka 51 önler 29…

ÖRMEYENİ DÖVERLER Mİ ACABA:)))))))) AÇIKLAMALI BOYUNLUK(SNOOD)

Derya Baykal hanımın  programın da örülen dikişsiz boyunluk önceki yılların ör sök beresi kadar beğenildi ve örmeyeni dövüyorlar misali :))))))  eli şiş tutmayı bilen herkes tarafından örülüyor.
(Ör sök berem ve boyunluğu BURADA boyunluğunu da  kendimce tasarlamıştım.)
 Ben de  kızlarıma öreyim dedim ilki bitti Tuğba kızım hafta sonu Diyarbakır'a dönecekleri için önce onunkini ördüm  haftaya Ayşe kızıma da öreceğim bu dikişsiz boyunluktan
 Misinalı şişe de iyice alıştım bu arada:))) daha önce de bir şal örmüştüm.BURADA

 Ördüğüm boyunlukla ilgili  açıklama da yapayım:
İpi : Alize süperlena klasik
 misinalı şiş no : 4,5
 ilmek sayısı : 90
Metrajı uzun bir ip olduğundan  tek yumaktan çıktı
YAPIM VİDEOSU  BURADA
___________________________________________
6-01-2015 de ilave NOT
Detaylı bir şekilde yazılı açıklar mısınız diye mailler geliyor tek tek açıklamayı  yazamayacağım için bu yayınımın altına ilave ediyorum . Bizlere bu  dikişsiz boyunluk modelini kazandıran Sibel Kavaklıoğlu han…