Ana içeriğe atla

SAÇIM SAÇIN OLSUN PROJESİYLE YÜZLER GÜLECEK.

Merhaba Canlar.
Sevgili blog arkadaşımız Sibel Ordueri  sosyalmedyacafe  son yılların en önemli rahatsızlığı olan  Kanserin sonuçlarından birine dikkat çekmek için bir    yayın  hazırladı bu çok önemsediğim bir konu.
2013 yıllarında da bir saç armağan etme etkinliği   başarısızlıkla sonuçlanmış çoğu kişi saçları kestirip ulaştıracak bir yer bulamamıştı . Sibel'e bununla ilgili kaygımı    belirtip  teyit aldın mı canım diye sorduğum da bana detaylıca anlattı hatta bugün  ordan gelen bir cevabı da bana aynen  iletti sağ olsun,ben de sizlerle paylaşıyorum:
Merhaba Sibel Hanım, Öncelikle derneğimizin bu projesi derneğimizin yönetim kurulunda olan onkoloji, hematoloji, enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından onaylanmıştır. Proje koordinatörümüz enfeksiyon kontrol hemşiresidir. Kanser tedavisi olan kemoterapinin uygulandığı sürede bazen kan hücreleri düşmekte ve kişiler enfeksiyona açık hale gelmektedir. Ancak bu tedavinin her döneminde geçerli değildir. "Nötropeni"ya da "lökopeni" olduğunda gerçekleşir. Bu dönemde kanser tedavisi gören kişilerin kullandığı her malzeme kolay temizlenebilir olmalıdır. Gerçek saçtan peruk kendi saçımızdan farksızdır. Tedavinin yan etkisi saç dökülmesi olmasaydı saçlarımızı mı kazıtacaktık? Hayır. Normalde kişisel hijyeni sağlarken ne kadar sıklıkta saçlarını yıkıyorsanız bu perukları da kullanıma bağlı haftada en az 2-3 kez yıkamak yeterlidir. Yani temizlediğimiz sürece gerçek saçtan peruklar enfeksiyon riski oluşturmaz. Diğer sorunuz için ise LÖSEV le ortak amaç için kurulmuş bir derneğiz sadece. Ayrıca peruk saç isteyen hastalarımız isedikleri saç uzunluğunu rengini kesimini ve iletişim bilgilerini bizlere mail atarak yolluyorlar.Özellikli yapıldığı için ise bir peruğun yapımı 2-3 ayı bulabiliyor(o özelliklere uyan saç bağışlarının gelmesi).
Ciddi anlamda resmi bir derneğin kurulmuş olmasına çok sevindim.
Ben uzun yıllardır kısa saç kullanıyorum ama böyle bir projeyi duyurmaktan mutlu olurum . Sizler de Sevgili sosyalmedyacafe deki bu ayrıntılı Saçın saçım olsun-kanser savaşçiları derneği ben de varım yazıyı okuyarak paylaşabilirsiniz.
Sevgilerimle.

Yorumlar

 1. Bir arkadaşım da bağışladı yakın zamanda. Müthiş bir kampanya. Keşke saçım yeterince uzun olsaydı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel ,ne mutlu, uzun olsa ben de düşünmem yaştan mıdır nedir ensemden aşağı inince çok rahatsız ediyor artık aşırı terletip boynumun tutulmasına yol açıyor bu yüzden kestiriyorum ben de:)

   Sil
 2. Paylaşımlarınla destek verdiğin için yüreğine sağlık Hatice ablacım😍Bir küçük bağışcı fotoğraflarını göndermiş öyle mutlu oldum ki anlatamam.Blogger dünyasından da bu projeye desteklerin çoğalması dileğiyle...😇

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin inş canım. gördüm o şirin küçük hanımı aferin ona ve izin verdiği için ailesine teşekkürler.
   Güzel faydalı olan her etkinliği desteklerim biliyorsun. çaba gösterdiğin için ve tüm emeği geçen herkesin yolu aydınlık olsun

   Sil
 3. Çok güzel bir proje bende hesabımda paylaştım .

  YanıtlaSil
 4. Benim de hep saçlarım kısadır, aslında belki de arada sırf bu iş için uzatmaya çalışmak lâzım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Handancım kaç kere niyetine girdim ama eskisi gibi sağlıklı uzamıyor ince telli olunca eh bir de çok sık değil . yıllarca uzun saçlarla gezdim hiç böyle şeylerden haberimiz olmadı berberlere bırakıp çıktık saçları sosyal medyayı bu yüzden seviyorum.

   Sil
 5. Ablacım böyle bir paylaşımda bulunman harika,İzmir'de bir çok kuaför bu projeye destek veriyor. Keşke benim de paylaşabilecek güzel saçlarım olsaydı seve seve verirdim. Kızımın saçlarını uzatıyorum ikna edebilirsem onu kestirip bağış yapacağım bende. Şu an çok küçük anlattıklarımı anlayamayabilir. Ama artık insanlarımızın bunun ne kadar önemli bir şey olduğunun bilincine varması gerekmekte.Bence kuaförler birliği varsa bunu yaygınlaştırmalı. Esnaf odaları bilinçlendirmeli ki gelen kişilerin saçları yerlere atılıp süpürülmesin. En az 30 cm olması gerektiğini biliyorum kesilen saçların. Bu konuda stklar da projeler yapabilir bilinçlendirme anlamında. Öpüyorum seni benim güzel yürekli ablacım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim Nilda anlayacak yaşta değil biraz daha okul yaşlarına gelsin o zaman düşünürsün .Kuşadasın da da Kenan Kaya isimli kuaför bey ücretsiz hem de isteyene istediği renkten hazırlıyormuş blog arkadaşım söyledi çok mutlu oldum hızla yayılsın inş. Önerilerin de çok haklısın ben de öpüyorum kuzum sevgiler

   Sil
 6. Benim saçlarımda kısa malesef beli bir uzunluktan sonrada aşırı yıpranıyor kırılmış oluyor malesef :( bizde onun yerine maddi bağış yapabiliyoruz anca

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen kuzum seni anlıyorum. duyurmak da bir faydadır. ben de elimden geldiğince arkadaşlar aracılığıyla kermeslere katkıda bulunmaya çalışıyorum hayırlısı yeter ki el ele verebilelim sevgilerimle

   Sil
 7. Ne güzel bir proje Yeni kestirdi saçlarımı .Keşke daha önceden görseydim 😟

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İncim kısa saçlı bloggerlar ne çok muşuz:))) sağlık olsun duyuralım bu da yeter:)

   Sil
 8. Böyle bir durumda insan saçının kısa olduğuna üzülüyor.. Umarım bir gün ben de bağışçı olabilirim..
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 9. Ne değerli bir paylaşım olmuş Haticegülü...
  Bu arada sana da ayrı bir güzellik gelmiş,,,,Hayır yani torun sayısı çoğalınca güzelleşiyorsa insan,ben oğlumun başının etini yerim bak.

  Duru 'mu seni öptüm,çirkin kadın...🌟🌟🌟

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))))canimsin sen benim onlar bizim nesemiz iste. güzel bakan gözlerine saglik öpüyorum canim

   Sil
 10. Harika bir paylaşım,destek verenleri kutluyorum....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canim paylasarak da destek olalim cok guzel geri donusleri var instagramdan izliyorum

   Sil

Yorum Gönder

Yorumlarınız ve vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.

Blog hesabı olmayan arkadaşlar, ''Yorumlama Biçimi'' kısmından Adı/Url'yi seçip adını-soyadını yazsın. İsimsiz yorumlar yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

BEŞ ŞİŞLE PATİK AÇIKLAMASI (KNİTTİNG SHOE )

şişe 10 ilmek başladım bir sıra düz ördüm ve 2. şişi ilmeklerin alt kısmından geçirip karşılıklı 10 ilmek olmasını sağladım ( burun kısmı)

her iki taraftan da 2 şer ilmek artırdım(toplam4) 4 ayrı şişe 6 şar ilmek olarak yerleşti

hep düz taraftan örüyoruz ilmek sayıları arttıkça burun da yavaş yavaş ortaya çıkıyor


burun kısmı tamamlandı benim yaptığımda toplam 48 ilmek oldu buda patiğin biraz büyük olmasını sağladı sizler 40 ilmekte bitirebilirsiniz.
örmeğe devam ediyoruz.

burda burun ve ön tamamlandı. ön ortada iki ilmeği kesip yerimizi belirliyoruz ve beş ilmek (her iki yanda)haraşo örüyoruz bilek kenarı olacak burası. bundan sonrası normal düz örgü gibi düz ve ters örgü örerek devam ediyor
28 sıra örüp topuğa geçeceğiz.


şişteki ilmekleri ortada 10 ilmek kalacak şekilde ayarlıyoruz.burda örgü sadece 10 ilmek le yapılıyor. sağ ve sol şişlerden gidiş ve dönüşlerde ortadaki (10 ilmekler) ilmeklerin kenarlarındaki ile birer birer keserek eksiltiyoruz(eksilen kısım iki yanlar)

topuk kısmı beli…

AÇIKLAMALI KAPŞONLU HIRKA (hooded cardigan)

İKİ RENKLİ KAPŞONLU HIRKA
(Blogumun ilk yayınlarından çok gerilerde kalıp görülmeyenlerden açıklamasını ayrıntılı yaptığım modellerden biri, belki işe yarar diye görmenizi istedim.)


KABAN TARZI KAPŞONLU HIRKA
BU HIRKAYI SİPARİŞ ÜZERİNE ÖRDÜM
beden: 38-40 için bol 
42 -44 için normal

yumak: 2 adet lila 5 adet mor( ikisinden de biraz artıyor)

şiş: 5 numara
reglan kol ,önüne fermuar(resimleri çektikten sonra diktim)
kapşon takılmadığı zaman hoş dursun diye yakada çalıştım.
ÖNLER :
50+8(8 ilmek kenar lastik için)
KOL KESİMİ:2 sırada bir yakaya kadar toplam 14 kez 3ilmeği birden alarak 2eksiltmiş olarak kes
YAKA OYUNTUSU: 8+2+2( gidiş ve dönüşte) kes.
kalan 18 ilmeği ipe dizip çıkarın.

ARKA: 100 İLMEK
2 ters 2 düz lastik 18 sıra örün. ve sonra
12sıra mor sonra(zigzaglı yer için) 3sıra(1-3-5 ilmek olarak renk değişimi.
12 sıra lila+ 3
12 sıra mor+3
12 sıra lila + 3
12 sıra mor+ 3
12 sıra lila + 3 burdan sonra kol kesimi başlıyor
kesim bittiğinde 44 ilmek kalacak ipe dizip şişten çıkarın.
KOLLAR:5…

DURU'YA ANA KUCAĞI (BABY NEST) ve YASTIĞI

Baby Nest ,ana kucağı, dikme beşik,bebek yuvası , bunların hepsi bu yaptığım çalışmanın adlarından her biri:)))
 Sevgili Filiz'de (Filizin evi)  ilk görmüştüm sonra epeyce yapan  varmış ben görmek de geç kalmışım:)), Filiz' ciğimin ellerine sağlık ben onda görüp örnek aldığım için onun linki ile paylaşıyorum ilk dikene ve   tüm yapanlara da selam olsun  diyeyim:)
 Çok keyifli  bir dikiş çalışması  daha oldu benim için  bir pembe bir mavi yaptım. Pembesi benim DURU'ma (Eylül de kucaklayacağız  inş.) Diğer mavi ise  arkadaşımın gelinin yeğeni oldu ona gidecek . Fotoğraflarını düzenler düzenlemez onu da  paylaşırım.
Kuzucuklar   sağlıkla kullansınlar inş.
 Malzemelerim:
 Desenli ve düz olarak 1 er metre pazen.
(Yaz bebekleri için tericoton tercih edilebilir.)
organze fisto
Sert ve yumuşak olarak  grogren (kenar biyesi için sert olanı yuva olarak yumuşak olanı da içinden geçirip büzmek için kullandım.
 silikon boncuk elyaf( hem kenarlara hem orta kısmında )
Yapılışını ayrıntılı…

HELLO KİTTY 'Lİ ANA KUZUSU (BABY VEST)

iPİN RENKLERİ
                                             Burdan da dokusunu yakından görebilirsiniz.

Kartopu yünlerinin bebekler için çıkardığı yeni yünlerden birisi de bu  ana kuzusu  .Tüm renkleriyle harika bir dokusu var.Dükkanda  yelek ,hırka kaç taneden çıkıyor soruları gelince ben de bunu ördüm hem dokusu görülsün hem de kaç yumak kullanılıyor tahmin yürütebileyim diye.
  Tam iki yumak gitti kalan ip 4-5 metre filandı minicik bir pon pon olacak kadar. yelek 2-4 yaş arası giyilebilir büyüklükte. Özel bir örnek kullanmaya gerek yok,ben çabuk örüp asayım diye yıldız örneğini  kullandım.
alıp örmek isteyenler  bir çocuk yeleğine kaç ilmek başlıyorsanız bunda daha azını kullanacaksınız. ipin hafiften  bir  likralı durumu var. Ben çok beğendim  astragan polar gibi .yakın çekim fotoğrafladım belli olsun diye.
 HK yı sonradan tığlayıp üzerine diktim yakayı da tüm dikişlerden sonra ilmek alıp  bir ters bir düz lastik ördüm. arka 51 önler 29…

ÖRMEYENİ DÖVERLER Mİ ACABA:)))))))) AÇIKLAMALI BOYUNLUK(SNOOD)

Derya Baykal hanımın  programın da örülen dikişsiz boyunluk önceki yılların ör sök beresi kadar beğenildi ve örmeyeni dövüyorlar misali :))))))  eli şiş tutmayı bilen herkes tarafından örülüyor.
(Ör sök berem ve boyunluğu BURADA boyunluğunu da  kendimce tasarlamıştım.)
 Ben de  kızlarıma öreyim dedim ilki bitti Tuğba kızım hafta sonu Diyarbakır'a dönecekleri için önce onunkini ördüm  haftaya Ayşe kızıma da öreceğim bu dikişsiz boyunluktan
 Misinalı şişe de iyice alıştım bu arada:))) daha önce de bir şal örmüştüm.BURADA

 Ördüğüm boyunlukla ilgili  açıklama da yapayım:
İpi : Alize süperlena klasik
 misinalı şiş no : 4,5
 ilmek sayısı : 90
Metrajı uzun bir ip olduğundan  tek yumaktan çıktı
YAPIM VİDEOSU  BURADA
___________________________________________
6-01-2015 de ilave NOT
Detaylı bir şekilde yazılı açıklar mısınız diye mailler geliyor tek tek açıklamayı  yazamayacağım için bu yayınımın altına ilave ediyorum . Bizlere bu  dikişsiz boyunluk modelini kazandıran Sibel Kavaklıoğlu han…